Menu
Schematy OR
Przestrajanie UKF
Antena UKF
Schematy Tv
Katalogi
Kalkulator rezystancji
Kalkulator pojemności
Telewizory plazmowe i LCD
|
Co to jest łączność radiowa
Łączność radiowa, jest to komunikowanie się urządzeń za pomocą fal radiowych (czyli: wysyłane i odbierane sygnały mają postać fal radiowych), umożliwiające wymianę danych między nimi. Warunkiem pomyślnego współdziałania tychże urządzeń jest pozostawanie w zasięgu działania. Gdy, ze względu na odległość czy ukształtowanie terenu, jest to niemożliwe, stosuje się różne "wspomagacze", jak maszty antenowe, zaawansowane anteny odbiorcze itp.
Czym jest i jak działa antena radiowa
Antena radiowa jest niczym innym ("...jak tylko obwodem rezonansowym, tylko mocno zdemolowanym" - to z wykładu), jak tylko częścią urządzenia radiowego, służącą do przekazywania (zarówno odbioru jak i nadawania) energii elektromagnetycznej między urządzeniami. W nadajniku, antena wypromieniowuje energię sygnału wejściowego w postaci fal radiowych. W odbiorniku natomiast mamy do czynienia z procesem odwrotnym - antena przekazuje energię docierających do niej fal radiowych do obwodów odbiornika.
Wymiary anteny są proporcjonalne do częstotliwości ich pracy im mniejsze częstotliwości (a tym samym im większe długości fali, jak pamiętamy z fizyki), tym większa powinna być antena.
Wypromieniowywanie energii jest możliwe dzięki wzajemnemu indukowaniu się zmiennego pola elektrycznego i zmiennego pola magnetycznego - dzięki temu procesowi powstaje fala radiowa.
Podstawowe elementy radiowego toru nadawczego
Radiowy tor nadawczy czyli droga od tego, co chcemy przesłać, do eteru:
- Źródło sygnału - na przykład mikrofon, CD
- Wzmacniacz - ma za zadanie dostosować poziom sygnału ze źródła do wejścia modulatora
- Generator - generuje sinusoidalną falę nośną (o częstotliwości takiej, z jaką chcemy nadawać), na którą...
- Modulator -
nakładany jest dźwięk, który chcemy przesłać
- Separator - izoluje modulator od następnych bloków i poprawia stabilność częstotliwości fali nośnej
- Driver - wstępnie wzmacnia sygnał, aby ten mógł wysterować dalsze stopnie nadajnika
- Wzmacniacz mocy - zwiększa moc sygnału tak, aby ten miał odpowiedni zasięg
- Filtry wyjściowe - zmniejszają pasożytnicze częstotliwości generowane przez wzmacniacz mocy
Antena - rozprzestrzenia fale radiowe w eter
Podstawowe elementy radiowego toru odbiorczego
Tor odbiorczy - czyli odwrotność toru nadawczego:
- Antena - odbiera sygnały (fale radiowe)
- Filtry - przepuszczają sygnał o pożądanej częstotliwości (są więc selektywne)
- Wzmacniacz wysokiej częstotliwości - wzmacnia sygnał wydzielony przez filtry
- Mieszacz - następuje tu przenoszenie informacji z sygnału radiowego na sygnał wynikowy (czyli o takiej częstotliwości, na jakiej pracują dalsze elementy odbiornika). Odbywa się to poprzez mieszanie sygnału radiowego (zawierającego dane) z sygnałem z lokalnego generatora (zawierającym tylko "ciszę")
- Wzmacniacz pośredniej częstotliwości - wzmacnia i ogranicza sygnał
- Demodulator - "zdejmuje" zakodowaną muzykę i mowę z sygnału i przenosi je w zakres częstotliwości słyszalnych - na jego wyjściu otrzymujemy to, co wyemitowano ze stacji nadawczej
- Dekoder stereo - na jego wyjściu otrzymujemy właściwe sygnały kanałów lewego i prawego, które wymagają jeszcze odfiltrowania sygnałów pomocniczych (realizują to filtry audio)
- Wzmacniacz - wzmacnia sygnał
- Głośniki - ostatni etap podróży sygnału, pomost między światem elektroniki a naszym słuchem
Co to jest selektywność odbioru radiowego i jak się ją uzyskuje?
Selektywność jest zdolnością odbiornika do wydzielania spośród wszystkich docierających do niego sygnałów tego o pożądanej częstotliwości. Miarą tej wartości jest stopień tłumienia sygnałów niepożądanych.
Selektywność uzyskuje się przy wykorzystaniu filtrów (na przykład kwarcowych), o szerokości adekwatnej do odbieranej emisji i dużym tłumieniu pozapasmowym.
Owa "szerokość filtra" zdefiniowana jest przez dwie skrajne częstotliwości (otaczające punkt o częstotliwości środkowej filtra), w których po uaktywnieniu filtra zmiana poziomu przetwarzania wynosi -3dB (wartość sygnału maleje wtedy dwukrotnie).
Jak można zwielokrotnić kanał transmisyjny w komunikacji radiowej?
Kanał transmisyjny to po prostu środek przenoszenia informacji z punktu A do B. Może być nim kabel, światłowód, czy też pasmo radiowe.
Aby zwielokrotnić kanał transmisyjny w komunikacji radiowej stosuje się zwielokrotnienie częstotliwościowe, czasowe i kodowane. Otrzymuje się w ten sposób kilka kanałów równocześnie, dzięki czemu zapobiega się sytuacji, w której sygnały nachodziłyby na siebie i interferowały ze sobą, tworząc bezmyślną papkę.
Zwielokrotnienie czasowe:
Jeden kanał częstotliwości nośnej jest wykorzystywany do transmisji wielu ciągów danych z różnych źródeł w przyporządkowanych im interwałach czasowych (jest to podstawowa metoda).
Zwielokrotnienie częstotliwościowe:
Każdy sygnał i każdy kierunek emisji ma osobną częstotliwość nośną (ma to oczywistą wadę: wymaga dużej ilości układów nadawczo odbiorczych, dla każdego kanału i kierunku oddzielnie).
Zwielokrotnienie kodowane:
Transmitowanie poszczególnych partii danych różnymi kanałami częstotliwościowymi (Frequency Hopping).
Czym się różni transmisja cyfrowa od transmisji analogowej?
Z transmisją cyfrową mamy do czynienia, gdy wysyłany jest ciąg dwustanowych impulsów (0/1, LOW/HIGH), czyli po prostu ciąg bitów. Najczęściej realizuje się ją za pomocą sygnałów elektrycznych bądź świetlnych (w światłowodach).
Transmisja analogowa charakteryzuje się ciągłym widmem częstotliwości. Jest formą rozchodzenia się fali sinusoidalnej o określonych parametrach. Złożone przebiegi analogowe składać się mogą z wielu częstotliwości o różnym natężeniu. Oczywiście, najczęstszą realizacją transmisji analogowej są fale radiowe. W telekomunikacji wykorzystywana jest głównie na najniższym poziomie infrastruktury (np. linie telefoniczne dochodzące bezpośrednio do abonentów), a to za sprawą trudności, jakie napotykamy przy próbie transmisji na większe odległości. Ponieważ sygnał musi być wtedy odpowiednio wzmocniony, wzmacniane są przy okazji różne jego zakłócenia.
W efekcie im dalej, tym więcej nam trzeszczy.
Transmisja cyfrowa jest pod tym względem zdecydowanie bardziej niezawodna wynika to z charakteru sygnału cyfrowego, który to sygnał można łatwo odtworzyć/przekazać bez wzmacniania zniekształceń. Jest ona również szybsza i bardziej przejrzysta (jednoznaczna) od analogowej. Minusem transmisji cyfrowej jest jednak niemożność stuprocentowo dokładnego zapisu sygnału danego w postaci ciągłej jak wiemy, wszędzie występują "schodki", co wprowadza konieczność stosowania odpowiednich przetworników (cyfrowo-analogowych i vice versa), aby wszystko miało ręce i nogi.
|
|