Hobby Elektronika

 
 Forum dyskusyjne elektroników  
 Menu

:: Elektronika strona główna

:: zasilacz stabilizowany

:: wzmacniacz stereo

:: wskaźnik napięcia akumulatora

:: wyłącznik akustyczny

:: światła postojowe w rowerze

:: wykrywacz metali

:: skala diodowa

:: przekaźnik na podczerwień

:: próbnik stanów logicznych

:: migający LED

:: multiwibrator

:: domofon

:: programator pamięci

:: katalogi półprzewodników

:: płytki drukowane

:: lutowanie SMD

:: kod dławików

:: kod kondensatorów
Elektronika

Wskaźnik ze skalą diodową na LED. Opisane poniżej urządzenie zastępuje wskaźniki wychyłowe i nadaje się do graficznej prezentacji pomiaru. Skalę na diodach elektroluminescencyjnych można wykorzystać jako wskaźnik wysterowania do magnetofonu, do odczytu poziomu sygnału wzmacniacza audio i wielu innych zastosowań, gdzie dokładność odczytu nie jest bardzo istotna, a zależy nam na efektownym wyglądzie.
 Urządzenie wykorzystuje typowy układ scalony UAA170 i 16 diod świecących. Diody ułożone w linii dadzą wrażenie skali ze świecącym punktem.
 schemat

kliknij schemat, aby powiększyć
 W zależności od wielkości napięcia przyłożonego do nóżki 12 układy scalonego, przez dzielnik R1 i R2 kolejno zapala się inna dioda na skali.
Zakres wskaźnika ustala się przez podanie dolnego (pin 12) i górnego (pin 13) napięcia porównawczego. Ustalony przez dzielnik napięciowy R5, R4 i R3 zakres napięcia porównawczego jest dzielony przez wewnętrzny układ na 15 napięć progowych. Każdy próg oznacza zapalenie innej diody na skali. Napięcie U ref powinno być nieznacznie wyższe niż maksymalne napięcie na wejściu pomiarowym. Jeśli dobrze dobierzemy oporniki w dzielniku R5, R4 i R3 to diody na skali będą się zapalać w takt zmian napięcia w pełnym zakresie.
 Różnica napięć między pin 13 i pin 12 powinna być w przedziale 1,4V do 6V. Jeśli ta różnica będzie mniejsza niż 3V uzyskamy efekt płynnego przechodzenia punktu świetlnego. Gdy różnica napięć jest w przedziale 4 do 6V diody będą zapalać się skokowo.
O jaskrawości świecenia diod decydują rezystory R6 i R7.
 Układ UAA170 można zastąpić UL1970. (Popularne są też wskaźniki z linijką świecącą na układzie UAA180 jednak układ ma inną aplikację i podany schemat nie będzie do niego pasował.)
Urządzenie zasilane jest napięciem 13V, dodatkowo należy podać napięcie referencyjne do ustalenia zakresu skali diodowej, jest to napięcie stabilizowane o niewielkim poborze prądu, więc można je uzyskać z napięcia 13V, stosując dodatkowy stabilizator.

Copyright: © www.hobby-elektronika.eu | Zastrzeżenia prawne
do góry