Elektronika dla hobbystów

Zaawansowane technologie w produkcji obwodów drukowanych

Urządzenia elektroniczne z dnia na dzień stają się bardziej skomplikowane i wymagające. Dzisiejszą podstawą jest stworzenie urządzenia które wytrzyma zjawiska naturalne jednocześnie zachowując bezpieczeństwo dla użytkownika.Obwody drukowane które montuje się w dzisiejszym sprzętach elektronicznych muszą sprostać wyzwaniom technologii XXI wieku, dlatego powstało parę zaawansowanych rozwiązań które pomagają tym wyzwaniom sprostać. W niniejszym artykule zostaną przedstawione zastosowania zaawansowanych technologi w obwodach drukowanych.

Zabezpieczenie komponentu PCB

Obwody drukowane najczęściej operują w trudnych niesprzyjających warunkach naturalnych, wymaga się od nich zatem przede wszystkim powłok (czyli masek) które skrupulatnie ochronią obwód drukowany przed zjawiskami zewnętrznymi. Obszary płytek PCB zabezpiecza się tzw. maską zrywalną. Maska chroni nie tylko cały komponent, ale też jego wnętrze, taka maska jest łatwa w demontażu przez co nie zostawia żadnych śladów naniesienia.

Maskę grafitową (ang. carbon print) stosuje się na obwodach które mają zamontowane stacje ręczne tzn klawiatury, wyświetlacze LCD iitd. Maska grafitowa to nic innego jak powłoka (ang. layer) wykonana z pasty grafitowej. Nakłada się ją używając metody sitodruku a potem utwardza.

Przelotki obwodów drukowanych muszą być bezwględnie zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi wliczamy w to m.in zwarcia, zanieczyszczenia w postaci kurzu lub brudu,czy różnych płynów. Jak ochronić przelotki? Najprostszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie otworów poprzez pokrycie jej maską antylutowniczą, bardziej zaawansowane metody ochrony takich obwodów stosuje się wypełniając specjalnymi pastami utwardzanymi.

Mikroprzelotki i press-fit

Miniaturyzacja przyniosła kompletne nowe technologiczne wyzwania dla producentów m.in obwodów drukowanych, w tym celu inżynierowie stosują tzw. mikroprzelotki. Mikroprzelotki to przelotki o średnicy 0,15mm i mniej. Ich największymi zaletami jest mały rozmiar przez co można uzyskać większą gęstość połączeń.

Dzisiejsze urządzenia wyposażone są w gniazda elektryczne które komunikują się z innymi komponentami. Metodą press-fit montuje się złącza które będą ekstremalnie odporne na wysokie temperatury.

Przygotowanie mechaniczne

Obróbka mechaniczna to niestandardowa technika frezowania laminatów FR4 używając koordynatów z-routing. Polega na wyfrezowaniu obszaru laminatu na odpowiednią głębokość

Taka technika jest niezbędna do montażu komponentów które z reguły są długie, gabarytowe i zabierają cenne miejsce.

Metalizacja krawędzi

Krawędzie tak samo jak przelotki poddawane są metalizacji przez co można uzyskać trwała warstwę obwodów drukowanych. Stostuje się to po to by uzyskać jak najwyższą kompatybilność przepływu elektromagnetycznego.

Jeśli potrzebujemy wybrać producenta obwodów drukowanych bardzo wysokiej jakości to wybierzmy takiego który specjalizuje się w wybranych powyżej technologiach.
artykuł przygotowany przez ekipę serwisu: www.circuit-expert.pl