Elektronika dla hobbystów

Wskaźnik napięcia akumulatora

W samochodzie na tablicy wskaźników jest wiele kontrolek informujących o stanie ważnych elementów wyposażenia. Brak jest często zwykłego wskaźnika stanu naładowania akumulatora. Informacja taka jest ważna dla kierowcy aby nie być zaskoczonym, gdy akumulator będzie tak słaby, że nie uruchomi samochodu.

Opisany tu układ steruje trzema diodami świecącymi o kolorach: zielonym, żółtym i czerwonym. Odpowiednia dioda zapala się gdy napięcie akumulatora znajduje się w przedziale:

  • Poniżej 12V - dioda żółta
  • Od 12 do 14,7V - dioda zielona
  • Powyżej 14,7V - dioda czerwona

Sygnalizacja tych trzech stanów jest zupełnie wystarczająca, kolor żółty oznacza zbyt niskie napięcia akumulatora i konieczność jego doładowania. Kolor zielony to prawidłowy zakres napięcia akumulatora, ten stan będzie występował najczęściej. Kolor czerwony to napięcie powyżej 14,7V, oznacza uszkodzenie w układzie ładowania i ryzyko uszkodzenia akumulatora i innych urządzeń w samochodzie.

Należy pamiętać, że w czasie jazdy wskaźnik pokazuje wartość napięcia jakie daje alternator, które jest zwykle większe niż mierzone gdy pojazd stoi. Aby przewidzieć rozładowanie akumulatora na drugi dzień, należy sprawdzić wskazania, na postoju przy zapalonych światłach. Żółta lampka oznacza konieczność doładowania akumulatora.

Przedziały napięć dla których włączają się odpowiednie diody świecące można zmienić dobierając wartość rezystorów R2 i R8. Próbę najlepiej wykonać na regulowanym zasilaczu z pomiarem napiecia.
Moc oporników w układzie wynosi 0,25W chyba, że na schemacie podano inaczej.


Schemat wskaźnika napięcia akumulatora

schemat

kliknij schemat aby powiększyć

Płytki drukowane

Widok od strony mozaiki:

płytka drukowana


Widok od strony elementów:

płytka drukowana